ارتودنسی نامرئی یکی از جدیدترین روش های ارتودنسی دندان است که در صورت استفاده از این روش ارتودنسی اطرافیان شما متوجه درمان ارتودنسی شما نمی شوند. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر درباره اینکه ارتودنسی نامرئی چیست و چه انواعی دارد آشنا شوید.

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی، به دستگاه های ارتودنسی گفته می شود که در صورت استفاده از آنها اطرافیان شما متوجه درمان ارتودنسی شما نمی شوند و یا اینکه تشخیص آن برایشان سخت است.

انواع ارتودنسی نامرئی

انواع ارتودنسی نامرئی شامل ارتودنسی لینگوال، ارتودنسی سرامیکی و ارتودنسی شفاف (اینویزیلاین) است که در ادامه بیشتر درباره روش های ارتودنسی نامرئی صحبت خواهیم کرد.

ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی لینگوال نوعی ارتودنسی ثابت است که در آن تجهیزات ارتودنسی فلزی به جای اینکه به جلوی دندان ها وصل شوند، به پشت دندان ها متصل می شوند و از نظر همگان مخفی می شود.

ارتودنسی لینگوال برای درمان ناهنجاری های شدید دندانی مناسب است و قیمت آن نسبتا بالا است و بسیاری از متخصصین ارتودنسی آن را قبول ندارند؛ زیرا تنظیم و نصب تجهیزات ارتودنسی برای متخصص ارتودنسی سخت است و از طرفی رعایت بهداشت دهان و دندان در صورت استفاده از ارتودنسی لینگوال برای بیمار بسیار سخت می شود و احتمال بروز عوارض ارتودنسی مانند پوسیدگی دندان در صورت استفاده از ارتودنسی لینگوال زیاد است.

ارتودنسی سرامیکی

ارتودنسی سرامیکی نوعی دیگر از ارتودنسی نامرئی ثابت است که در چندین سال گذشته طرفداران زیادی پیدا کرده است. این روش ارتودنسی کاملا مشابه ارتودنسی فلزی است با این تفاوت که به جای استفاده از براکت ها و سیم های فلزی از براکت ها و سیم های شفاف و سرامیکی استفاده می شود.

با اینکه ارتودنسی سرامیکی از نظر عملکردی بسیار شبیه ارتودنسی فلزی است اما از نظر مقاومت ضعیف تر است و در صورت عدم رعایت تغذیه و همچنین ضربه خوردن به دهان امکان شکستن براکت ها وجود دارد. همچنین از طرفی قیمت ارتودنسی سرامیکی به نسبت ارتودنسی فلزی بیشتر است.

ارتودنسی شفاف

یکی از معروف ترین انواع ارتودنسی نامرئی، ارتودنسی شفاف یا همان اینویزیلاین است. اینویزیلاین ها نوعی ارتودنسی متحرک هستند که پلاستیک شفاف و بی رنگ ساخته می شود؛ بنابراین در صورت استفاده از آنها به هیچ عنوان اطرافیان شما متوجه وجود دستگاه ارتودنسی بر روی دندان های شما نمی شوند.
ارتودنسی شفاف یک روش نسبتا جدید در مقایسه با سایر روش هاست که با روی کار آمدن آنها متقاضیان ارتودنسی دندان هم بسیار افزایش پیدا کرده است. زیرا بسیاری از افراد به خصوص بزرگسالان تمایلی به سیم کشی دندان ها و دیده شدن چیزی اضافی در دهان خود ندارند.

ارتودنسی با پلاک های شفاف علاوه بر نامرئی بودن مزایای دیگری نیز دارد که آن هم متحرک بودن آن است. یعنی شما در هنگام غذا خوردن، مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و آشامیدن می توانید به راحتی پلاک ها را از دهانتان خارج کنید.

شایان ذکر است که این روش ارتودنسی تنها برای درمان ناهنجاری های خفیف تا متوسط دندانی مناسب است.